Letošní nominace na titul Historické město roku je podle starosty města Stanislava Blahy dokladem, že Uherské Hradiště pečuje o své památky svědomitě a dobře. Na ploše 37 hektarů Městské památkové zóny Uherské Hradiště se nachází 36 památek.
„Když se nezaujatě podíváte na celkový obraz města v odstupu třeba jen několika desítek let, nemůže vám uniknout, že zejména historické památky a objekty jsou doslova jako znovuzrozené. Řádnou péčí o doklady historie splácíme pomyslný dluh lidem, kteří zde byli před námi, což já osobně vnímám jako povinnost,“ nechal se slyšet starosta Stanislav Blaha. Celostátní titul Historické město roku již starosta jednou přebíral, stalo se to v roce 2012. Uherské Hradiště je přitom teprve druhým městem ze Zlínského kraje, která dosud v celostátním kole soutěže Historické město roku uspěla. Zatímco Kroměříž dosáhla na titul v roce 1998, Uherské Hradiště se dočkalo o čtrnáct let později.
V hodnocení odborné komise svou roli hraje nejen samotná péče o památky a objekty v jednotlivých městských památkových zónách a rezervacích, ale i celkový přístup města k veřejnému prostoru. Vliv na celkové hodnocení má i stav životního prostředí ve městě a celková péče o obyvatele a návštěvníky města, zpřístupňování památek a jejich prezentace. Svou roli hraje také finanční podíl města na obnově památkových objektů a celková koncepce regenerace a péče o celkový vzhled městských památkově chráněných území. Největší objem finančních prostředků věnovaný památkám byl v roce 2019 určen na obnovu fasády a střechy radnice, která je jedním z dominantních prvků Masarykova náměstí (14 milionů korun, přičemž 1,68 milionem korun přispělo Ministerstvo kultury prostřednictvím Programu regenerace). Práce spočívaly v obnově střešního pláště, fasády včetně restaurování architektonických prvků a repasi, případně výměně oken. Svůj podíl na zvelebování městské památkové zóny nesou také soukromí vlastníci některých objektů: v roce 2019 na Mariánském náměstí opravil soukromý vlastník dům č. p. 63. Byla obnovena střecha, fasáda, repasována okna a restaurátorským procesem prošla historická vrata. Přízemí objektu slouží pro obchodní účely, v patře jsou kancelářské a bytové prostory.
Došlo také na nápravu dlouhodobě neutěšeného stavu kříže u františkánského kostela Zvěstování Panny Marie. Proběhlo restaurování kamenných částí i kovových prvků kříže včetně jejich doplnění. Díky tomuto počinu je prostor před vstupem do kostela opět kultivovaný.
Druhé místo v letošním krajském kole soutěže obsadila Kroměříž, na třetím místě se umístilo město Valašské Meziříčí.
Soutěž Historické město roku se koná od roku 1995 a jedná se o ocenění za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Ocenění se uděluje zpětně za předchozí rok. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Historické město roku dosavadní držitelé titulu: Svitavy 1994, Kadaň 1995, Třeboň 1996, Kroměříž 1997, Klášterec nad Ohří 1998, Kutná Hora 1999, Litomyšl 2000, Nový Jičín 2001, Prachatice 2002, Spálené Poříčí 2003, Františkovy Lázně 2004, Česká Kamenice 2005, Polná 2006, Jindřichův Hradec 2007, Šternberk 2008, Beroun 2009, Znojmo 2010, Uherské Hradiště 2011, Jilemnice 2012, Chrudim 2013, Cheb 2014, Příbor 2015, Jičín 2016, Slavonice 2017, Brtnice 2018.