Městské kašny na obou náměstích, Masarykově i Mariánském, patří k nejznámějším památkám v Uherském Hradišti, oblíbený je také vodní prvek s modelem města na začátku Havlíčkovy ulice či krásně umělecky ztvárněná kašna na nádvoří Reduty. Všude tady začne s prvními dny května proudit voda a funkční kašny a fontány začnou v prvních májových dnech dotvářet příjemnou kulisu veřejného prostoru a v létě sloužit alespoň k lokálnímu osvěžení vzduchu.
Pítka letos zůstanou bez vody
Z důvodu mimořádné situace a šíření koronaviru město letos přistoupilo k preventivnímu opatření a nebude na letní sezónu zprovozňovat veřejná pítka. Často využívaným je poměrně nové pítko na Palackého náměstí nebo pítko, které je součástí nedávno zrenovované kašny na Zelném trhu.
Připomínáme, že voda v dalších městských kašnách a fontánách je sice chemicky ošetřována, aby se eliminovala její závadnost, ale není určena k pití.
Kašna v Bastionu
Možná jste se ptali, co je s kašnou v parku Bastion. Je už dokončená? Má snad takto zůstat? Konečnou podobu kašny v Bastionu právě dokončují řemeslníci, kdy je nanášena hydroizolační vrstva. Budou také osazeny nové středové dominanty a trysky. Pak už může být kašna spuštěna a plně funkční. Kašna se začala opravovat už vloni, ale už brzy bude dotvářet veřejný prostor i s rozvlněnou hladinou vody.
Spolu s kašnou v Bastionu je ve městě celkem 11 kašen a fontán, některé jsou však aktuálně nefunkční a čekají na svou opravu. Voda se letos neobjeví v kašně před Sportovní halou, která je dlouhodobě odstavená a jejíž technologie je zastaralá. K její rekonstrukci však dojde zřejmě až při komplexním řešení prostoru před halou. Ještě v tomto roce začne projektová příprava modernizace kašny na náměstí Republiky, aby se také tato kašna mohla opravit a spustit.
"Přítomnost kašen a fontán vytváří pěkný dojem, avšak jsou to často technologicky komplikovaná zařízení odpovídající době svého vzniku, proto také jejich opravy nejsou jednoduché a vyžadují velké náklady," sdělil starosta Stanislav Blaha. „Jen každoroční údržba vodních prvků nás stojí kolem 300 tisíc korun,“ vypočítal starosta.